Delightful Dessert Destiny

Recipe, Creation and Design Set Up – Photo by Suzanne

This is my beautiful Warm Date Pumpkin Loaf recipe for anytime however perfect in fall and winter after a nice meal this really hits the spot nicely. Super easy to create.  Maybe 15 minutes to put together heat and serve.

  • Take one date pumpkin loaf (Vegan) in our case and break into bite size chunks put into serving bowl – you can use any loaf even cookies – Vegan of course
  • Add anything you want however in my case and these images I put the following:
  • 5 vegan chocolate wafers – put as many as you desire as its all about you this dish
  • slivered almonds
  • hemp hearts
  • chia seeds
  • dash cinnamon
  • dash vanilla
  • dried lavender flakes
  • a few slivers of finely sliced prunes, dates, turkish apricots – one of, all of or none of – your chocie
  • tsp of cacao powder
  • tsp of coconut oil
  • crunchy nut cereal you may have say a Hemp Plus Crunch would be nice too
  • add to the bowl once you have built your dessert – a small amount of almond (you could also use of course Quinoa, Hemp, Soy milk if you prefer) milk enough to somewhat soak the loaf but not drown it

Pop your bowls into a tray and broil in the oven for a quick heating for around 5 – 7 minutes or until beyond warm and closer to hot. The bowls WILL BE HOT so please ensure you use gloves before grabbing them from the tray. I served the bowls on a plate because they were quite hot and best to serve and enjoy right away.

The chocolate wafers will melt and the mixture you have made along with the nut milk will warm the vegan cake and its just beautiful. I am definitely going to be serving this for the special occasions that are during our winter months such as Christmas dessert and just because my family loves it for special treats too.

Some variations could be adding a small amount of alcohol of your choice – e.g. Drambuie or a dash of Cinnamon Whiskey.

You can get creative mix and match. I find things in my cupboard to create and no meal dish is perfectly alike. Sometimes you won’t have the dried prunes for example and hey stress free living is don’t panic simply don’t worry find something else. Win hearts anytime you serve this up. Many oooooo’s and ahhhhhhh’s will come from serving this one up.

 

 

 

Advertisements

What $60 can buy for vegan kitchen

Purchase set up design and photo by Suzanne

This is always an interesting exercise for anyone to undertake. What is the cost of your food? Do you know? What makes up your purchase of food, what are you really buying and what is the cost? How can you save $$$ is there room for that? Of course depending on your own unique situation this will be an eye opener. If you have never truly looked at your purchases and the costs I highly recommend this as a great way to truly take stock and control of supplies.

This was $60 worth of food which will add to our storage supplies e.g. can’s of chick peas are great for whipping up a quick houmous anytime or a can of kidney beans can be quickly added to any meal without having to wait for the dry ones to be prepared.

This supply will be for 3 adults (1 is a teenager) for the week. That being said we will not use the 3 Silk for coffee in the week however they were are sale by .60 cents so I bought a few (we have more in the fridge so we are well supplied). When we see items that we use alot of on sale we buy as much as can afford at the time. It makes cents 🙂

The oranges will be juiced and mixed with perhaps some soda water to thin it out and spread it out for longer use. We may add some of the lemon juice to that and we have lots of limes in the fridge already so perhaps we will juice up orange, lemon, lime shots of goodness.

It is interesting to note the most expensive item on this purchase is the Mesa Sunrise which we use for breakfast as a base and that was $7.98. That will last use for likely 2 weeks as we only use small amounts and add other items to our breakfast that we have in stock such as chia seeds, sesame seeds, sunflower, cacoa, lavender flakes, fresh mint, dried fruits such as cranberry and so on. It does go a long way.

  • Mesa Sunrise Breakfast $7.98
  • Oranges $5.97
  • Tortilla Chips $3.99
  • Unsweetened Almond Milk $3.97
  • Dried Prunes $3.47
  • Bags of onions $1.99

The next expensive item on the purchase is the oranges coming in at $5.97. These should last into next week – we have already juiced half and have that juice in the fridge to be ready to take a shot or dilute with other juices we make. Beet, carrot apple and orange we could make that right away with a shot of lemon for zest.

Dried prunes – we love these – just one a day is so good for you helps fill you up with fiber and other goodness.

The least expensive item on the this purchase is the garlic coming in at .21 cents for 6 heads of garlic.

Let’s not forget that we live in Vancouver – an expensive city. We have found places that offer really good prices as green grocers, farmers markets and at times we go to one box store. The reason we like the box store is that these companies actually watch the clicks of purchase. This is important in my opinion as they will adjust their purchasing power to the items sold and that can really help the consumer in the long run.

So in summary this is a great way to explore what you are buying what you are spending and exactly then giving you ideas on how to explore new ways to save while adding value to your nutrition home and happiness.

We may spend a few more dollars perhaps up to $20 for some additional items that maybe we need however we have become shelf stockers in our home. We have supplies or rice, rice noodles, beans galore, dried fruits & nuts and all kinds of things because not of it is animal meats or products our food doesn’t go off. We use the fresh first and have storage of items that we could survive in should emergency strike and as a way to save.

Believe you me it has been a learning curve however now we are in full swing and settled into a groove the food shopping works really well and is much more enjoyable experience. Of course there are weeks when we will spend more as we need different things however we are much more conscious of what we are doing and this came from the whole food plant based lifestyle for sure as it made us review what we are doing, why and the costs.

Savings come with less time in the stores. This $60 purchase took me around 45 minutes total to get so huge time saving – I know what I need and want and where to get it – no wandering around the isles anymore. Plus of course savings of gas to get to the stores and then much less stress trying to navigate that whole store system which I find depressing and awful. Farmers markets and your local green grocers are the way to go. Support them and they will bring you great food for your kitchen. Use the big box stores diligently to get the right clicks – its like voting you are voting with what you buy in the stores for food.

PS) the items with marketing will be put into jars or Tupperware for easy storage in our cupboards. We try to not have much however there are things you want that you feel are worth the marketing such as the Mesa which is non gmo recycled packaging etc. It’s a work in progress always tweaking to find better and better results.

This Vegan is Going Traveling

Photos by Suzanne

I am heading to Mexico for business. Here I am waiting at the gate with time to spare so thought I would share a pic of the Vegan traveler pack. Love how apple connects with Vegans 🙂 had to do it … my snack pack should last me the whole trip. Will update and check in if I can although I have quite alot of business to do so not sure on time. Earlier this year I traveled to Hawaii easily as a Vegan – a plug for Alaska Airlines here – I was stunned to learn they offered a Vegan option for snacks on board – that was awesome and I sent them an email of compliments for this progressive forward move. Hawaii was easy for Vegan travelers with plenty of options. Will be looking for Vegan ideas where I am and advise back when I get a chance for an update.